oxygenmusic.pl

Amplituner kina domowego – czym jest

Popularność kina domowego sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup amplitunera, choć nie zawsze jest to konieczne. W pewnym momencie na rynku pojawiła się spora liczba generycznych i niedrogich zestawów, w skład których poza głośnikami wchodził jedynie odtwarzacz płyt oraz przewody i rozdzielacze audio.

Wadą takich prostych, ekonomicznych konfiguracji jest mała moc i zazwyczaj zastosowanie niskiej klasy przetworników. Efekt? Słaby, często mocno przesterowany dźwięk, więcej mający z tanimi głośnikami komputerowymi z ładną obudową aniżeli z kinem domowym z prawdziwego zdarzenia.

Można jednak zrobić to inaczej i zainwestować w amplituner.

Amplitunery – do czego są potrzebne?

Można śmiało stwierdzić, że amplituner to swoiste serce każdego systemu z kategorii home cinema.

Standardowo jest to po prostu wielokanałowy wzmacniacz audio wyposażony dodatkowo w tuner radiowy. Czasami spotyka się amplitunery w pełni ukierunkowane na kino domowe, gdzie zintegrowane są odtwarzacze płyt DVD, dysków Blu-ray czy materiałów wideo zapisanych na kartach pamięci bądź pamięciach USB.

Najważniejszy jest jednak dźwięk – ten potrafi imponować, ponieważ zaawansowany amplituner z łatwością dekoduje kinowe standardy dźwięku, takie jak chociażby DTS czy wszelkie wariacje na temat Dolby Digital. Bez amplitunera pełnowartościowego kina domowego na pewno nie ma.

Czy tylko kinomani będą zadowoleni?

Do pewnego momentu przytłaczająca wręcz większość dostępnych na rynku amplitunerów było projektowanych i wytwarzanych z myślą o oglądaniu filmów. Aktualnie tendencje zaczęły się zmieniać i coraz częściej amplituner okazuje się bardziej uniwersalnym tworem.

Da się go z powodzeniem wykorzystać do odsłuchu muzyki, więc na bazie jednego urządzenia da się stworzyć pełnowartościowy audio-kombajn, łączący w sobie zalety kina domowego z topowym zestawem hi-fi. Grunt to sięgnąć po odpowiedni model z bardzo szerokiego wachlarza propozycji przygotowanych przez czołowych producentów.