Gdzie najlepiej umieścić subwoofer?
Niskie tony są dla wielu osób esencją brzmienia muzyki. Czy słusznie? To już kwestia, na temat której można intensywnie dyskutować i to przy bardzo różnej muzyce. Faktem jest, że bez basów trudno cieszyć się w pełni muzyką rockową, elektroniczną czy jazzową. Stąd w wachlarzu urządzeń audio wykorzystywanych w rozmaitych konfiguracjach melomanów uwzględnia się specjalne głośniki niskotonowe zwane subwooferami.
Stanowią one też składową wielu zestawów kina domowego, bo w przypadku ścieżek dźwiękowych w filmach niskie tony również potrafią odgrywać niemałą rolę. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że temu typowi głośników poświęca się całkiem sporo uwagi na blogach i forach zajmujących się tematyką audio.
Dobry subwoofer na pewno jest wart uwagi
W praktyce istnieją rozmaite konfiguracje głośników. Można wymienić wśród nich opcję 2.
1, 5.1 czy 7.1. W każdym z tych kompletów swoje miejsce ma głośnik odpowiedzialny za basy.
Nawet w najbardziej podstawowych zestawie 2.1 za ową „jedynką” kryje się subwoofer. Dla niektórych jakość reprodukcji dźwięku w głośniku niskotonowym mówi najwięcej o jakości całego zestawu, co nie zawsze jest trafnym podejściem. Często producenci starają się maskować niższej klasy przetworniki zajmujące się tonami wysokimi i średnimi poprzez nadmierną, wręcz karykaturalną ekspozycję basu.
Podobne zjawisko ma miejsce także w odniesieniu do słuchawek. Mimo to dobry subwoofer może dać wiele dobrego.
Idealne miejsce na ustawienie subwoofera
Nie ma jednej uniwersalnej recepty na ustawienie głośnika niskotonowego, jednakże pewne rozwiązania są stosowane najczęściej i mają też swoje uzasadnienie w fizyce dźwięku. Optymalnie będzie umiejscowić subwoofer naprzeciwko odbiorcy pod innym źródłem dźwięku.
Najczęściej głośnik niskotonowy umieszcza się na podłodze, co jest łatwiejsze ze względu na jego z reguły większe rozmiary. Inną opcją jest postawienie subwoofera przy ścianie – mniej więcej w połowie odległości dzielącej odbiorcę od ekranu telewizora bądź zestawu hi-fi.